Trochu Ameriky

 

vánoce v Americe

28. listopadu 2009

americké Vánoce

První prosincovou neděli je v každém městě i v každé vesnici Vánoční průvod, kterého se zúčastňují školy, zástupci firem, požárníci, policie, zájmové kroužky a hudební skupiny. Posledním bodem průvodu je vždy požární auto, na kterém sedí Santa Claus. Zdobení domů a ulic první nedělí v prosinci vrcholí. Domy i stromy jsou obaleny světýlky a rozličnými ozdobami, často naleznete před domem maketu Betléma. Sousedé mezi sebou většinou soutěží v tom, kdo bude mít působivější a krásnější vánoční výzdobu.

Součástí amerických Vánoc je i vánoční oblečení, které se týká i zaměstnanců v obchodech, bankách, restauracích a dalších podnicích. Běžné jsou oděvy s vánoční motivací, vánoční náramky, spony, náušnice, brože atd. Hodně Američanů nosí na hlavě Santa Clausovu červenou čepici s bambulkou. Firmy a podniky pořádají vánoční party pro své zaměstnance. Tradicí je také návštěva stromkové plantáže, kde si můžete uříznout vybraný vánoční stromeček.

Kolem Vánoc začínají fungovat velké charity, lidé posílají hromadně peníze na chudé či nemocné děti, ale i bezdomovcům. Američané jsou po celou dobu vánočně naladění, přejí si hezké svátky na ulicích i v obchodech, ačkoli se navzájem neznají. Je to součást slušnosti a tradice, Vánoce jsou považovány za velmi radostnou událost, která je především příležitostí k setkávání.

Od brzkého prosince začnou televizní stanice vysílat rodinné filmy, především ty s vánoční tematikou. Pořádají se vánoční show a koncerty, na které se interpreti často připravují celý rok. Součástí amerických Vánoc je nejen radostná amtosf3éra, ale především otevření se ostatním. Zatímco evropská tradice uzavírá lidi do nejbližších rodinných kruhů, v Americe je to naopak. Před Vánočním dnem si sousedé, přátelé a známí dávají malé dárky. Navzájem se zvou do svých domů a pořádají posezení a pohoštění, debatují, baví se a užívají vánoční pohody.

Dárky pod stromeček dávají Američané průběžně během celého vánočního času. Děti tak můžou sledovat, jak hromádka přibývá a obvykle hádají, který dárek bude pro koho. Vánoční den se slaví 25. prosince, dárky se rozbalují ráno, kdy se rodina seběhne ještě v pyžamu podívat, co Ježíšek nadělil. Především děti tak mají možnost radovat se z nových dárků po celý den.

Po rozbalení dárků se lidé slavnostně obléknou a začne se vařit vánoční pokrm. Ten je složen především z obrovské nadívané krůty. Ke krůtě se jí bramborová kaše, sladké brambory, vařená kukuřice, červené zelí, nádivka, dýňová jídla, fazolové lusky a brusinkový kompot. Po celý den se popíjí ovocný punch. 4

Vánoční den je opět dnem sdružování, lidé se zvou navzájem na vánoční party, sejde se rodina, kamarádi, sousedé a známí. Často není výjimkou mít až dvacet hostů v domě. Důležité je, aby nikdo nezůstal na Vánoce sám. 2

Po Vánočním dnu se nevaří. Většinou se dojídá krůta, ze které si lidé dělají v Americe velmi oblíbené sandwiche. Po Vánocích je v obchodech velký nápor. Všechny zimní věci se prodávají až se 75. procentní slevou, lidé mají také možnost po celý prvni týden po Vánocích vracet a vyměňovat dary, které se netrefily velikostí či vkusem.